Poduzmimo nešto sada!
Partnerstvom do uključivih, održivih, otpornih i sigurnih gradova
Kako je pandemija virusa covid-19 pogodila i Bosnu i Hercegovinu krajem marta 2020. godine, kako bi se spasili životi ljudi i spriječili masovni smrtni slučajevi, kao što se događalo u Italiji i Španjolskoj, vlada Bosne i Hercegovine poduzela je niz mjera. Imajući u vidu da naš zdravstveni sustav nije tako razvijen i snažan kao u europskim zemljama, te da vlada nije izdvojila proračun za takvu krizu, transparentnost javnog sektora je vrlo slaba i nacija nije bila spremna za takvu pandemiju, građani se suočavaju s vrlo teškom situacijom.
Neke od mjera koje je vlada poduzela bile su da nose maske za lice, rukavice za jednokratnu uporabu, dezinficiraju zajednički prostori u stambenim zgradama, itd. Takve sredstva je bilo vrlo teško naći na lokalnom tržištu, ponajprije jer se uvoze, a prijevoz tj. ekonomija je usporena između država, a potom, građani su bili u panici i ponašali se neodgovorno, pa su neki gomilali takva sredstva, dok ih drugi nisu mogli kupiti.
Polako su male male tvrtke, pa čak i velike tvornice, počele s proizvodnjom maski za lice i tekućina za dezinfekciju. Iako se rukavice za jednokratnu uporabu ne proizvode lokalno, ali su drugi proizvodi dostupni lokalno. Uzrokovano pandemijom, lokalno gospodarstvo također je ugroženo. Građani trebaju biti svjesni da kupovinom lokalnog proizvoda podržavaju lokalno gospodarstvo i trebamo se više usredotočiti na lokalnu proizvodnju.
Istovremeno, uvođenjem policijskog sata te zabrana kretanja za mlade osobe (mlađe od 18 godina) i stare osobe (65+), koji uglavnom nemaju pristup internetu i društvenim medijima, puno informacija u prevenciji i rješavanju nove situacije nije moguće pronaći na TV i radio, medijima koje prate starije osobe. Stoga je tiskani materijal potrebno distribuirati starijim osobama kako bi ih se obavještavalo o pandemiji virusa covid-19.
Jasminka Tadić-Husanović